Wielonarodowa Dywizja Północny Wschód

czcionka większa czcionka normalna czcionka mniejsza
22 czerwca 2019
3….2….1…..START
Rozpoczął się kolejny etap ćwiczenia DRAGON-19, kiedy to realizowane jest ćwiczenie dowódczo-sztabowe (ang. CPX - Command Post Exercise). To teraz żołnierze Dowództwa Wielonarodowej Dywizji Północny-Wschód (DWD P-W) rozpoczynają swą właściwą działalność.


Od 21 czerwca będą działali jako przełożony wyższego szczebla dla 21 Brygady Strzelców Podhalańskich (21 BSP), która to podlega certyfikacji w ramach VJTF-20 (ang. Very High Readiness Join Task Force). Żołnierze brygady realizować będą zadania w ramach prowadzonej operacji obronnej.

DWD P-W jest jednostką wielonarodową, która w grudniu 2018 roku, w ramach ćwiczenia ANAKONDA-18, zademonstrowała swoją zdolność do dowodzenia i sprawowania kontroli nad siłami NATO do poziomu dywizji w ramach operacji podejmowanych na podstawie ART.5 Traktu Północnoatlantyckiego.

Doświadczenie, nowe rozwiązania oraz procedury wdrożone przez Dowództwo z Elbląga pozwolą na płynne przygotowanie 21BSP do realizacji zadań w ramach natowskich sił szybkiego reagowania.

Udział w ćwiczeniu DRAGON-19 dla DWD P-W jest także doskonałą okazją do dalszego  doskonalenia umiejętności zdobytych w ciągu 2 lat istnienia jednostki. Ważnym jest także aspekt współpracy z pododdziałami z poszczególnych krajów sojuszu. Pozwoli to również sprawdzić w warunkach bojowych poprawność wdrożonych procedur, jak i funkcjonowanie systemów łączności.

Na potrzeby ćwiczenia DRAGON-19 Dowództwo przemieściło w wyznaczony rejon Taktyczne Centrum Operacyjne wspierane siłami logistycznymi Pułku Wsparcia Dowodzenia. Zatem DWD P-W nie tylko wspomaga 21 BSP w ich certyfikacji, ale i samo ani na moment nie zapomina o podnoszeniu swych umiejętności.

Jak mówi motto DWD P-W „Facta non verba” (Czyny nie słowa) – każdego dnia swymi działaniami Dywizja ukazuje słuszność decyzji podjętych podczas szczytu NATO w Warszawie w 2016 r.

DWD P-W jest integralną częścią Wzmocnionej Wysuniętej Obecności NATO, które wzmacniają wschodnią flankę Sojuszu Północnoatlantyckiego.

KONTAKT

Wielonarodowa Dywizja Północny Wschód
Podchorążych 1
82-300 Elbląg
tel. 261312382