Wielonarodowa Dywizja Północny Wschód

czcionka większa czcionka normalna czcionka mniejsza
29 kwietnia 2019
SH-60 SEAHAWK na elbląskim niebie.
Dowódca Stałego Zespołu Okrętów SNMG-1 z wizytą w Dowództwie Dywizji Północny-Wschód (DWDP-W).


W poniedziałkowy poranek, 29 kwietnia, na terenie elbląskiego Areoclubu wylądował amerykański śmigłowiec SEAHAWK z kontradmirałem Edwardem Cashmanem na pokładzie. Dowodzony przez kadm. Cashmana Stały Zespół Okrętów NATO brał udział w zeszłotygodniowych manewrach na Morzu Bałtyckim. Pobyt w Polsce był zatem doskonałą okazją do spotkania z żołnierzami natowskiej jednostki w Elblągu. Kontradmirała w progach Dowództwa Wielonarodowej Dywizji Północny-Wschód przywitał dowódca dywizji gen. dyw. Krzysztof Motacki.

Wizyta w Dowództwie stanowiła doskonałą okazję do zapoznania ze strukturą oraz zadaniami dowództwa dywizji.  Omówiono możliwe obszary współpracy między SNMG-1 i DWDP-W oraz wyzwania związane z interoperacyjnością w jednostkach NATO. „ Mam nadzieję, iż dzisjesze spotkanie zaowocuje w przyszłości współpracą w ramach ćwiczeń NATO” – podsumował spotkanie gen. dyw. Krzysztof Motacki.

  ***

 Standing NATO Maritime Group 1 (SNMG-1) to jeden z dwóch stałych zespołów okrętowych Sojuszu Północnoatlantyckiego, w których skład wchodzą wyselekcjonowane niszczyciele i fregaty państw członkowskich. Szkielet zespołu stanowią jednostki z USA, Kanady, Wielkiej Brytanii, Niemiec i Holandii, do których cyklicznie dołączają okręty z Belgii, Danii, Portugalii, Hiszpanii i Polski. SNMG-1 prowadzi ćwiczenia zarówno w składzie zespołu jak i z okrętami sił morskich państw członkowskich NATO i Partnerstwa dla Pokoju. 


Wielonarodowy elitarny zespół utrzymywany jest w najwyższym stopniu gotowości bojowej i przeznaczony jest do natychmiastowego reagowania w sytuacjach kryzysowych, operacjach pokojowych i w wypadku wojny. Okręty operują na Atlantyku oraz na wszystkich akwenach europejskich i są najlepiej wyszkolonym międzynarodowym zespołem uderzeniowym tego rodzaju na świecie. Wypełniając swoje zadania w morzu okręty monitorują żeglugę, kontrolują podejrzane jednostki, prowadzą akcje blokadowe oraz ewakuują zagrożoną ludność, a także stanowią bazę dla piechoty morskiej i jednostek specjalnych wykonujących zadania w głębi lądu. 

 

Dołączona galeria zdjęć: SH-60 SEAHAWK na elbląskim niebie.
KONTAKT

Wielonarodowa Dywizja Północny Wschód
Podchorążych 1
82-300 Elbląg
tel. 261312382