Wielonarodowa Dywizja Północny Wschód

czcionka większa czcionka normalna czcionka mniejsza
19 kwietnia 2019
Były zastępca szefa sztabu ds. operacyjnych w Dowództwie Wielonarodowej Dywizji Północny-Wschód został awansowany do stopnia generała brygady
Gen. bryg. Henry S. Dixon niedawno zakończył, trwającą od stycznia 2018 do lutego 2019, służbę w DWDP-W w Elblągu. Po awansie do stopnia generała brygady obejmie obowiązki zastępcy dyrektora ds. operacyjnych J3 w U.S. Northern Command w Colorado Springs.


Były zastępca szefa sztabu ds. operacyjnych w Dowództwie Wielonarodowej Dywizji Północny-Wschód (DWDP-W), jednocześnie żołnierz Gwardii Narodowej stanu Illinois, Henry S. Dixon, został awansowany do stopnia generała brygady podczas ceremonii, która odbyła się 12 kwietnia w Wojskowym Muzeum i Bibliotece Pritzkera w Chicago. Podczas uroczystości generał Dixon wyraził serdeczne podziękowania dla swojej rodziny i mentorów - „To niesamowita chwila. Doceniam obecność wszystkich tu zgromadzonych. 30 lat temu, kadet – prawie porucznik Dixon, byłby bardzo szczęśliwy z osiągnięcia stopnia majora i usatysfakcjonowany skromną karierą służąc swemu krajowi”.

Awans do stopnia generała brygady. Zdjęcie: Sgt. 1st Class Patrick J. DeGeorge  Awans do stopnia generała brygady. Zdjęcie: Sgt. 1st Class Patrick J. DeGeorge

O służbie w Dowództwie Wielonarodowej Dywizji generał Dixon wyraża się bardzo pozytywnie. „Przypisuję swój awans oraz wyznaczenie na to stanowisko bezpośrednio osiągnięciom, których dokonaliśmy w DWDP-W. Wierzę, że doświadczenie w strukturach NATO oraz sukces w DWDP-W pozwoliły mi wyróżnić się na tle moich rówieśników” – powiedział generał. Generał ma miłe wspomnienia ze swojego pobytu w Polsce i współpracy z żołnierzami dywizji. „Bardzo tęsknimy za życiem w Polsce oraz pracą w DWDP-W. Podziwiam oddanie wszystkich żołnierzy NATO służących w tej jednostce oraz wsparcie lokalnej społeczności. Z chęcią wykorzystam każdą możliwość powrotu do NATO i Polski w przyszłości, w dowolnej formie, na którą Armia pozwoli”.

***

Generał brygady Henry S. Dixon przez 30 lat służby obejmował wiele stanowisk dowódczych. Był, m.in., dowódcą 33rd Infantry Brigade Combat Team, oficerem wykonawczym 65th Troop Brigade oraz dowódcą 2nd Battalion, 130th Infantry Regiment. Dixon służył także jako Dyrektor Planowania Strategicznego i Polityki w Gwardii Narodowej Illinois w Dowództwie Sił Połączonych G3 oraz oczywiście jako zastępca szefa sztabu ds. operacyjnych w DWDP-W.

Generał Dixon odbył także służbę w Iraku w czasie operacji „Iraqi Freedom” w latach 2005-2006, gdzie współpracował już z Polskimi Siłami Zbrojnymi oraz w Afganistanie w czasie operaji „Enduring Freedom” w latach 2008-2009. W Afganistanie służył jako Szef Sztabu Afghanistan Regional Security Integration Command-West.

Pośród wielu odznaczeń, którymi uhonorowany został generał Dixon są Bronze Star Medal, Meritorious Service Medal, Iraqi and Afghanistan Campaign Medals czy odznaki Combat Infantry, Parachutist and Pathfinders. Po jego odejściu z DWDP-W został także wyróżniony prestiżowym Brązowym Medalem Wojska Polskiego, nadanym przez polskiego Ministra Obrony Narodowej, a wręczonym przez Dowódcę Wielonarodowej Dywizji Północny-Wschód generała dywizji Krzysztofa Motackiego.

 Pożegnanie w DWDP-W. Zdjęcie: kpt. Paulina Montewka Pożegnanie w DWDP-W. Zdjęcie: kpt. Paulina Montewka Pożegnanie w DWDP-W. Zdjęcie: kpt. Paulina Montewka Pożegnanie w DWDP-W. Zdjęcie: kpt. Paulina Montewka

Tekst: Biura prasowe Illinois Army i Air National Guard DWDP-W oraz STRATCOM DWDP-W

Zdjęcia: Sgt. 1st Class Patrick J. DeGeorge, 139th Mobile Public Affairs Detachment, kpt.  Paulina Montewka, DWDP-W

KONTAKT

Wielonarodowa Dywizja Północny Wschód
Podchorążych 1
82-300 Elbląg
tel. 261312382