Wielonarodowa Dywizja Północny Wschód

czcionka większa czcionka normalna czcionka mniejsza
26 listopada 2018
Ostatni krok do osiągnięcia Pełnej Gotowości
Żołnierze Dowództwa Wielonarodowej Dywizji Północny-Wschód uczestniczyli w oficjalnym rozpoczęciu ćwiczenia pk. Anakonda - 18 w Elblągu.


Żołnierze Dowództwa Wielonarodowej Dywizji Północny-Wschód (DWDP-W) od wielu miesięcy przygotowywali się do certyfikacji, której ostatnia faza odbędzie się podczas ćwiczenia „Anakonda – 18”. 26 listopada, na placu apelowym w Pułku Wsparcia Dowodzenia DWDP-W w Elblągu, dowódca dywizji gen. bryg. Krzysztof Motacki oficjalnie rozpoczął ćwiczenie, którego faza główna została podzielona na dwa etapy. Pierwszy z nich to ćwiczenie z wojskami, które odbyło się w dniach 7-16 listopada 2018 roku (ang. Live Exercise - LIVEX). Drugi to ćwiczenie dowódczo-sztabowe (ang. Command Post Exercise - CPX) wspomagane komputerowo. Jak podczas uroczystości powiedział generał Motacki  - CREVAL (Combat Readiness Evaluation - przyp. red.) jest swoistym egzaminem, podczas którego musimy pokazać nasze przygotowanie, nasz profesjonalizm, naszą inicjatywę. ... Nasz sukces zależy od każdego z was. Panie i panowie, nasz najważniejszy sprawdzian właśnie się rozpoczął.

Żołnierze dowództwa dywizji biorą udział w drugim etapie ćwiczenia - CPX. Udział w ćwiczeniu został poprzedzony treningiem sztabowym, sprawdzeniem wyposażenia oraz tzw. Mini Exercise (ćwiczenie wstępne), podczas którego sprawdzony został przepływ informacji oraz system meldunkowy. W czasie ćwiczenia dowództwo dywizji dowodzić będzie z Polowego Stanowiska Dowodzenia. W składzie ćwiczebnych struktur dowodzenia znajdują się m.in. 7 Brygada Zmechanizowana z Czech, litewska Brygada „Żelazny Wilk”, 15 Giżycka Brygada Zmechanizowana, 21 Brygada Strzelców Podhalańskich, pułki artylerii, rozpoznawczy, przeciwlotniczy oraz inżynieryjny, a także inne jednostki. Ogółem w składzie dowództwa dywizji w Elblągu szkolić się będzie ponad pół tysiąca żołnierzy.

Od 1 grudnia w Elblągu przebywać będzie kilkudziesięciu inspektorów z komisji organizowanej przez, stacjonującego w Turcji,  Allied Land Command (LANDCOM), którzy sprawdzą zdolność żołnierzy dowództwa dywizji do dowodzenia jednostkami z różnych krajów podczas konfliktu o wysokiej intensywności.

 ***

Ćwiczenie  "Anakonda -18" to największe ćwiczenie SZ RP w 2018 roku organizowane przez Polskę. Jest ono sprawdzianem możliwości współdziałania kluczowych organów dowodzenia Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej z układem pozamilitarnym oraz wybranymi elementami struktur dowodzenia NATO.

 

Ważnym elementem ćwiczenia będzie przeprowadzenie przez Międzynarodowy Zespół Certyfikujący sprawdzenia zdolności Dowództwa Wielonarodowej Dywizji Północ-Wschód do działania według sojuszniczych standardów oceny gotowości bojowej.

http://anakonda.do.wp.mil.pl/pl/index.html

 

     

KONTAKT

Wielonarodowa Dywizja Północny Wschód
Podchorążych 1
82-300 Elbląg
tel. 261312382