Wielonarodowa Dywizja Północny Wschód

czcionka większa czcionka normalna czcionka mniejsza
14 listopada 2018
Przygotowania do Anakondy-18 na ostatniej prostej
Żołnierze Dowództwa Wielonarodowej Dywizji Północny-Wschód (DWDP-W) rozpoczęli ostatni, przed certyfikacją, trening sztabowy.


We wtorkowy poranek, zastępca dowódcy dywizji, gen. bryg. Karel Rehka przywitał uczestników treningu sztabowego na placu apelowym Pułku Wsparcia Dowodzenia DWDP-W. Trening sztabowy podzielony jest na dwie części. Rozpoczęta 13 listopada część pierwsza treningu zakończy się w piątek, zaś część druga rozpocznie się w następny wtorek (20.11.2018). Ogółem, przez następne dwa tygodnie, żołnierze dowództwa dywizji będą doskonalić umiejętności dowodzenia wielonarodową dywizją w ramach prowadzenia działań bojowych o wysokiej intensywności. Działania prowadzić będą na Polowym Stanowisku Dowodzenia. Obecny trening sztabowy to ostatnie tego typu przedsięwzięcie przed rozpoczynającą się już na początku grudnia drugą fazą certyfikacji.

W ramach przygotowań do certyfikacji żołnierze DWDP-W przez wiele miesięcy doskonalili procedury oraz wiedzę biorąc udział w ćwiczeniach i szkoleniach w kraju i za granicą. W tym czasie zgrywali się również w poszczególnych komórkach organizacyjnych dowództwa. W ramach przygotowań do certyfikacji najważniejszym sprawdzeniem ich umiejętności było ćwiczenie dowódczo-sztabowe pk. "Saber Strike", podczas którego dowodzili trzema brygadami: 7. Brygadą Zmechanizowaną z Czech, litewską Brygadą Piechoty Zmechanizowanej „Żelazny Wilk” oraz polską 15. Giżycką Brygadą Zmechanizowaną.

Certyfikacja dowództwa dywizji rozpoczęła się tuż po zakończeniu ćwiczenia "Saber Strike". Wtedy to ocenie poddany został proces planowania działań (ang. CRP – Crisis Response Planning) do ćwiczenia "Anakonda - 18". Kolejnym krokiem na drodze do osiągnięcia Pełnej Gotowości była I faza certyfikacji ( tzw. „In barracks”), która została zrealizowana w październiku bieżącego roku. Podczas tej fazy sprawdzeniu zostało poddane ukompletowanie, wyposażenie i przygotowanie komórek funkcjonalnych dowództwa do prowadzenia działań. Cały proces zakończy Faza II (tzw. „Field evaluation”), która odbędzie się już na początku grudnia podczas ćwiczenia "Anakonda".

Dołączona galeria zdjęć: Przygotowania do Anakondy-18 na ostatniej prostej
KONTAKT

Wielonarodowa Dywizja Północny Wschód
Podchorążych 1
82-300 Elbląg
tel. 261312382