Wielonarodowa Dywizja Północny Wschód

czcionka większa czcionka normalna czcionka mniejsza
09 listopada 2018
Upamiętnienie 11 listopada w dowództwie dywizji
Żołnierze Dowództwa Wielonarodowej Dywizji Północny-Wschód na uroczystej zbiórce upamiętnili 11 listopada.


W piątek, 09 listopada, żołnierze Dowództwa Wielonarodowej Dywizji Północny-Wschód (DWDP-W) zebrali się na uroczystej zbiórce w związku z dniem 11 listopada. Apel rozpoczęto odegraniem polskiego hymnu, po którym krótką historię związaną ze Świętem Niepodległości Polski przedstawił płk Adam Górecki. Podczas apelu odczytano rozkazy o wyróżnieniach oraz mianowaniach na wyższe stopnie wojskowe. Dowódca dywizji gen. bryg. Krzysztof Motacki wręczył wyróżnionym żołnierzom medale oraz akty mianowań.

Hymn Stanów Zjednoczonych rozpoczął część zbiórki poświęconą obchodom Dnia Weteranów. Święto upamiętnia podpisanie rozejmu kończącego I wojnę światową 11 listopada (o godzinie 11). Płk Henry Dixon przybliżył zebranym jak Stany Zjednoczone oddają hołd poległym w wojnach żołnierzom.

W krajach Wspólnoty Narodów obchodzony jest Dzień Pamięci (ang. Remembrance Day), nazywany też Dniem Maku (ang. Poppy Day), z uwagi na zwyczaj noszenia w tym dniu sztucznych maków przypiętych do ubrania na znak pamięci. W imieniu przedstawicieli z krajów wspólnoty w DWDP-W (Kanada, Wielka Brytania) głos zabrał ppłk Adrian Grinonneau. Kulminacyjnym punktem była minuta ciszy, poprzedzona odegraniem sygnału „Ostatnia Warta” – „The Last Post”.

Dowódca dywizji gen. bryg. Krzysztof Motacki zwrócił się do obchodzących święta z życzeniami, a także pogratulował nagrodzonym i awansowanym żołnierzom.

Dołączona galeria zdjęć: Upamiętnienie 11 listopada w dowództwie dywizji
KONTAKT

Wielonarodowa Dywizja Północny Wschód
Podchorążych 1
82-300 Elbląg
tel. 261312382