Wielonarodowa Dywizja Północny Wschód

czcionka większa czcionka normalna czcionka mniejsza
28 czerwca 2018
Certyfikacja rozpoczęta
Żołnierze Dowództwa Wielonarodowej Dywizji Północny – Wschód nie zwalniają tempa. W połowie czerwca rozpoczęła się certyfikacja dowództwa dywizji.


Przełom maja i czerwca bieżącego roku jest dla żołnierzy Dowództwa Wielonarodowej Dywizji Północny - Wschód (DWDP-W) okresem wytężonej pracy. Niedawno zakończyło się ćwiczenie pk. „Saber Strike – 18”. Obejmowało ono zarówno ćwiczenie dowódczo – sztabowe (CPX – Command Post Exercise), jak i ćwiczenie z wojskami (FTX – Field Training Exercise). Po raz pierwszy brali w nim udział żołnierze DWDP-W, którzy byli głównym ćwiczącym podczas CPX. Ogółem w Elblągu szkoliło się ponad pół tysiąca żołnierzy z kilkunastu krajów europejskich oraz Kanady i Stanów Zjednoczonych. I choć CPX zakończył się ósmego czerwca, żołnierze dowództwa dywizji nie mogli pozwolić sobie na odpoczynek.

Pod koniec roku, podczas ćwiczenia „Anakonda – 18” żołnierze DWDP-W zostaną poddani ocenie (tzw. certyfikacji). Jednakże certyfikacja składa się z kilku faz, a udział w ćwiczeniu jest jej ostatnim elementem. Już w połowie bieżącego miesiąca, krótko po zakończeniu „Saber Strike – 18”, rozpoczęło się planowanie działań do ćwiczenia „Anakonda”. Proces ten jest oceniany przez żołnierzy Allied Land Command (LANDCOM) i będzie miał wpływ na ocenę końcową. Planowanie zakończy się w piątek (29 czerwca).

Na początku października odbędzie się I faza certyfikacji, podczas której zostanie sprawdzone przygotowanie i wyposażenie, zaś w trakcie ćwiczenia „Anakonda” nastąpi II faza, czyli ocena zdolności żołnierzy dowództwa do praktycznego dowodzenia wielonarodową dywizją w ramach prowadzenia działań bojowych o wysokiej intensywności.

 

KONTAKT

Wielonarodowa Dywizja Północny Wschód
Łęczycka 10-12
82-300 Elbląg
tel. 261312382