Wielonarodowa Dywizja Północny Wschód

czcionka większa czcionka normalna czcionka mniejsza
01 lutego 2018
W Elblągu powstał pułk wsparcia dowodzenia Dowództwa Wielonarodowej Dywizji Północny-Wschód
Żołnierze pułku wsparcia dowodzenia Dowództwa Wielonarodowej Dywizji Północny-Wschód zebrali się na uroczystym apelu inaugurując funkcjonowanie nowopowstałej jednostki.


1 lutego, w obecności reprezentującego Dowódcę Generalnego Szefa Zarządu Obrony Powietrznej i Przeciwrakietowej gen. bryg. Stefana Mordacza, Wicewojewody Warmińsko – Mazurskiego Sławomira Sadowskiego, Prezydenta Elbląga Witolda Wróblewskiego, ks. bp. Jacka Jezierskiego oraz Dowódcy Wielonarodowej Dywizji Północny-Wschód gen. bryg. Krzysztofa Motackiego pułk wsparcia dowodzenia został oficjalnie powitany w Elblągu. W uroczystości uczestniczyli również przedstawiciele służb mundurowych Garnizonu Elbląg oraz młodzież klas mundurowych z Zespołu Szkół Techniczno – Informatycznych w Elblągu, Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Skórczu i Zespołu Szkół Ekonomicznych i Technicznych w Pasłęku.

Dowódca Wielonarodowej Dywizji Północny-Wschód brał udział w uroczystości w towarzystwie delegacji złożonej z żołnierzy dywizji. Facta non verba – czyny nie słowa – to nasze motto. W dniu dzisiejszym jeden z tych bardzo znaczących czynów staje się rzeczywistością. – podkreślił podczas przemówienia gen. Motacki. To nie będzie łatwy rok, ale jestem przekonany, że nie ma tak trudnych zadań, których pułk nie byłby w stanie wykonać – dodał.

Jesteśmy nowym oddziałem, ale mamy zespół ludzi, który zdobył doświadczenia w 16 Batalionie Dowodzenia, w czasie ćwiczeń w kraju i za granicą. 16 Batalion to fundament, który stanowi podstawę do dalszego działania, którego celem jest osiągnięcie pełnej gotowości do zabezpieczenia funkcjonowania dowództwa Wielonarodowej Dywizji Północny-Wschód - powiedział pełniący obowiązki dowódcy pułku ppłk Piotr Cieślak.

Na Szczycie NATO, który odbył się w 2016 roku w Warszawie, zapadły decyzje o utworzeniu wzmocnionej Wysuniętej Obecności, której zadaniem jest zwiększenie potencjału obrony i odstraszania NATO na wschodniej flance Sojuszu Północnoatlantyckiego. Jej główną siłę stanowią cztery wielonarodowe, batalionowe grupy bojowe rozmieszczone w Estonii, na Litwie, Łotwie i w Polsce. Do koordynacji działania grup bojowych zostało powołane do życia Dowództwo Wielonarodowej Dywizji Północny-Wschód. Jednostką, która zabezpieczać będzie działalność Dowództwa Dywizji jest pułk wsparcia dowodzenia Dowództwa Wielonarodowej Dywizji Północny-Wschód.

Dołączona galeria zdjęć: W Elblągu powstał pułk wsparcia dowodzenia Dowództwa Wielonarodowej Dywizji Północny-Wschód
KONTAKT

Wielonarodowa Dywizja Północny Wschód
Łęczycka 10-12
82-300 Elbląg
tel. 261312382