Wielonarodowa Dywizja Północny Wschód

czcionka większa czcionka normalna czcionka mniejsza
05 lipca 2019
Dzielimy się naszym doświadczeniem
Przedstawiciele NATO Rapid Deployable Corps-Turkey (NRDC-T) przyjechali do Elbląga, gdzie spotkali się z żołnierzami Dowództwa Wielonarodowej Dywizji Północny-Wschód (DWDP-W).


W piątek, 5 lipca, w Dowództwie Wielonarodowej Dywizji Północny -  Wschód przebywała delegacja NATO Rapid Deployable Corps-Turkey (NRDC-T), na czele której stanął pułkownik Mehmet GILIMORTMEZ. Przybyłych gości przywitał dowódca dywizji gen. dyw. Krzysztof Motacki.

Przedstawiciele tureckiego korpusu przybyli do DWDP-W w ramach przygotowań NRDC-T do obięcia w 2021 r. dowodzenia nad VJTF-21(ang. Very High Readiness Join Task Force).

Niespełna miesiąc temu, na potrzeby ćwiczenia DRAGON-19 Dowództwo Wielonarodowej Dywizji  przemieściło w wyznaczony rejon Taktyczne Centrum Operacyjne które działało jako przełożony wyższego szczebla dla 21 Brygady Strzelców Podhalańskich (21 BSP), która to przechodziła proces certyfikacji w ramach VJTF-20.

W ramach spotkania z przedstawicielami NRDC-T żołnierze dowództwa zaprezentowali nowe rozwiązania oraz procedury wdrożone przez DWD-PW, które mogą stanowić doskonałą podstawę do realizacji zadań w ramach natowskich sił szybkiego reagowania.

DWD P-W jest jednostką wielonarodową, która w grudniu 2018 roku, w ramach ćwiczenia ANAKONDA-18, zademonstrowała swoją zdolność do dowodzenia i sprawowania kontroli nad siłami NATO do poziomu dywizji w ramach operacji podejmowanych na podstawie ART.5 Traktu Północnoatlantyckiego.

 

 ***

NATO Rapid Deployable Corps - Turcja, w skrócie NRDC-T jako korpus szybkiego rozmieszczania NATO jest odpowiedzialny przed Naczelnym Dowództwem Sił Połączonych w Europie.

NRDC-T, jako Dowództwo Sił Wysokich Gotowości (LAND), ma być szkolona i przygotowana na wysokim poziomie gotowości do rozmieszczenia, na zlecenie NATO, w obszarze operacji wyznaczonym przez SACEUR do prowadzenia Połączonych i Wspólnych operacji.

       

KONTAKT

Wielonarodowa Dywizja Północny Wschód
Podchorążych 1
82-300 Elbląg
tel. 261312382